Je současný trh s nemovitostmi přehřátý? A jaký bude další vývoj?

Autor: Ing. Radim Hasman, člen představenstva společnosti EURODRAŽBY.CZ a.s.

 

Nemovitostní trhy, stejně jako ty akciové, procházejí fázemi růstu a poklesu. Nyní dlouho ceny rostly. I když nevíme, jestli nejsme aktuálně na vrcholu, neměli bychom za každou cenu nakupovat. Spíš si počkat na vhodnou příležitost. Peníze mezitím zaparkujte, tak jako já, třeba na P2P trh Bondster, ať vám je „neukradne“ inflace.

 

Loňská regulace hypotečních úvěru způsobila nejdříve zvýšenou poptávku – každý, kdo mohl, se snažil koupit nemovitost, protože očekával v budoucnu komplikace s financováním. K tomu přispěl také růst základní úrokové sazby, kterou avizovala Česká národní banka. Zvýšená poptávka po vlastním bydlení začala tlačit ceny vzhůru, a to poměrně rychlým tempem. V Praze se v jednu dobu zvyšovaly ceny malých bytů dokonce o půl milionu za měsíc. Nyní už se situace částečně stabilizovala, zájem o hypotéky podle očekávání opadl o čtvrtinu a úroky úvěrů na bydlení pomalu rostou. Jaký to bude mít vliv na další vývoj?

 

Neočekávejte propad cen, i když se trh ochladí

U konkrétních nemovitostí záleží na souhře několika faktorů, ale hlavní z nich je vždy lokalita. Menší poptávka by měla nyní logicky způsobit pokles, ceny nemovitostí se ale vždy snižují mnohem pomaleji, než rostou. Ten, kdo nemovitost prodává, přirozeně nechce cenu snižovat. Tím spíš, když je zvyklý, že ceny dlouhodobě rostou. Ke snížení většinou donutí až čas, po který se nemovitost za danou cenu neprodá. Takže skokově ceny určitě neklesají.

 

Momentálně jsme tedy v té fázi, kdy všichni čekají a nechtějí jít s cenou níž. U realitních prodejů se prodlužuje průměrná doba, za kterou se nemovitosti prodají. To automaticky nemusí znamenat pokles cen, ale minimálně jejich stagnaci. Dá se tedy očekávat, že trh s cenami nemovitostí se ochladí, v určitých lokalitách ceny dokonce klesnou.

 

Dražby jsou v tomto ohledu jiná disciplína. Zde tento trend zatím nevidíme. To je dáno tím, že neprodáváme pro vlastníky. Cena v dražbě začíná vždy na poměrně zajímavé hodnotě a výslednou částku si určují účastníci dražby sami.

 

Koupit nemovitost dnes? To je, oč tu běží

A co dál? Celý svět se pomalu připravuje na budoucí propad ekonomiky. Ten jistě s cenami nemovitostí zahýbe směrem dolů mnohem razantněji. Kdy to bude a jak moc velký otřes nás čeká, to je věštění z křišťálové koule. Zatím tedy můžeme vyjít z předpokladu, že se růst cen zastavuje. Ti, kdo si teď chtějí nemovitost koupit, asi řeší zásadní otázku – hned, anebo ještě chvilku počkat a pořídit ji tak výhodněji? Pokud nemusíte kupovat hned, nebo před sebou nemáte výhodnou nabídku (třeba v dražbě), tak se z mého pohledu asi vyplatí počkat.

 

Peníze, co máte na účtu, můžete zatím nechat rozumně zúročit. Bohužel v bance to jde ztuha – tamní úroky nepokryjí ani inflaci. Pro svoje úspory proto využívám trh půjček zajištěných nemovitostí Bondster. Je to totiž hodně podobné investici do realit. Zhodnocení okolo 10 % ročně s nízkým rizikem i volatilitou už je podle mého zajímavý bonus při čekání na tu správnou nemovitost ke koupi.